Nieco więcej o tym dlaczego niebieskie światło jest szkodliwe
14.jpg

Na pewno słyszeliście  o tym, że zbyt długa ekspozycja na niebieskie światło (zwłaszcza w nocy) jest teraz wymieniana, obok palenia papierosów, braku ruchu i zbyt częstego podróżowania samolotem, jako jeden z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Naukowcy na całym świecie ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z ekspozycją (zwłaszcza w nocy!) na sztuczne, niebieskie światło.

Ogromna ilość nowych badań wykazała, że ostre, niebieskie światło emitowane przez urządzenia cyfrowe, takie jak smartfony, tablety, laptopy i telewizory, działa negatywnie na sen i ogólny stan zdrowia, a takie czynności wykonywane późną nocą, jak granie na komputerze czy sprawdzanie mediów społecznościowych, są coraz częściej wiązane z takimi problemami jak cukrzyca i otyłość.

Niektórzy twierdzą nawet, że długotrwałe narażanie się na niebieskie światło może być nawet rakotwórcze!

To dlatego, że ostre, niebieskie światło emitowane z urządzeń elektronicznych tłumi naturalne wydzielanie melatoniny- hormonu, który powoduje, że twój sen jest zdrowy i wypoczywasz. Niebieskie światło tak na prawdę, to oszukuje twój mózg, że wciąż jest jeszcze dzień, przez co zakłóca naturalny cykl dobowy i fazy snu, co z kolei ma związek ze zwiększeniem ryzyka raka, chorób układu krążenia, cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych, a także, o czym nie należy zapominać z większą podatnością na stres i depresję.

Ekspozycja na niebieskie światło jest jeszcze bardziej szkodliwa u dzieci. Jak wyjaśnił dr Dave Lee, z Children's Eye Center, w Fox News: "Z wiekiem soczewki w naszym oku naturalnie stają się nieco bardziej żółte. To działa jak naturalny filtr dla tego niebieskiego światła. Ale u dzieci soczewki jeszcze nie mają takiej naturalnej ochrony".

Jakie mamy na to rozwiązanie?

Wiele osób dbających o zdrowie i biohakerów, przyzwyczaiło się do noszenia pomarańczowych okularów blokujących niebieskie światło. Odfiltrowują one konkretne pasmo niebieskiego światła, które powoduje między innymi bezsenność. Takie okulary blokujące niebieskie światło są dla wszystkich dostępne - znajdziesz je też w naszym sklepie. Dzięki nim, możesz nie narażając się na negatywny wpływ niebieskiego światła, obejrzeć nocą film, pracować na komputerze czy czytać ebooki.

Szwajcarskie badanie, opublikowane w The Journal of Adolescent Health, wykazało, że kiedy nastoletni chłopcy zakładali przez tydzień okulary filtrujące niebieskie światło, czuli się "znacznie bardziej senni" niż wtedy, gdy nosili przezroczyste okulary. Odrębne, niezależne badania prowadzone między innymi na Uniwersytecie Toledo w Ohio, Uniwersytecie Lavel w Quebec City i Klinice Psychiatrycznej Corvalles w Oregonie potwierdziły te ustalenia.

Artykuł powstał na podstawie.:
https://bengreenfieldfitness.com/ben-recommends/sleep/blue-light-blocking-glasses/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl