Co to jest światło niebieskie?
12.jpg

Światło niebieskie to widzialna część promieniowania optycznego o krótkich długościach fal. Jako granicę pomiędzy ultrafioletem UVA a światłem niebieskim przyjmuje się długości fal 380-400nm. Niebieska barwa światła osiąga do 500nm długości, przy czym między 380 a 440nm jest światłem niebieskim o wysokiej energii oznaczonym skrótem HEV, szczególnie niebezpiecznym dla oka. Można w uproszczeniu przyjąć, że czym krótsza fala, tym promieniowanie ma większą energię.

Aby całkowicie pozbyć się niebieskiego widma należy odfiltrować (np. za pomocą okularów bluecut) również część barwy zielonej o długości fali sięgającej 560-570nm.

Światło pełni ważną rolę w regulacji naszego cyklu dobowego i wpływa na samopoczucie, senność lub pobudzenie, skupienie, produktywność, ilość energii i zdrowie. Można przy jego pomocy leczyć, ale także może ono powodować poważne choroby oczu i skóry.

Źródła światła niebieskiego:

Słońce, jest najsilniejszym emiterem światła, w ogóle, a więc także i niebieskiego, co ciekawe największa emisja światła niebieskiego jest w pochmurne dni, co tłumaczy obniżenie naszego nastroju.

Kolejnymi silnymi emiterami tego światła są diody LED, wszechobecne we współczesnym świecie, w ekranach naszych urządzeń: telewizorów komputerów, tabletów i telefonów, używamy ich powszechnie do oświetlania pomieszczeń i także drogi w nowych pojazdach.

Bardzo ważne: Należy bezwzględnie unikać ekspozycji na ultrafiolet, obecny np. w testerach do banknotów.
Światło ultrafioletowe jest przyczyną poważnych uszkodzeń każdej tkanki żywej na którą pada oraz powoduje nowotwory skóry. Światło ultrafioletowe jest używane do sterylizacji powietrza i powierzchni przedmiotów (jest to ultrafiolet UVC i należy sprawdzić czy promieniowanie lampy bakteriobójczej jest dłuższe niż 200nm, aby nie wytwarzała on szkodliwego-również bakterio- i grzybobójczego ozonu)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl